»Članice EU-ja bi lahko po potrditvi ukrepov za spoprijemanje z energetsko draginjo, ki obravnavajo predvsem trg elektrike, zelo hitro sprejele še nadaljnje ukrepe, ki bodo obravnavali plinske trge.«
»Če se prepoznamo v njihovih strateških načrtih, lahko v prihodnje določene skupne zgodbe oblikujemo tudi z njimi.«
»Ni več vprašanje, ali poseči ali ne. (...) Kako se bo posegalo na trg, pa bo treba izpiliti v naslednjih tednih v pogajanjih.«
»Ta tesna agenda z veliko srečanji nekako zagotavlja, da bomo do konca oktobra dosegli želene ukrepe.«
»Najprej je treba zagotoviti kapico za ves plin. Če ta ukrep ne bo deloval, pa bomo šli še korak dlje.«
»V končni dokument predsedstva nam je uspelo vključiti naša ključna stališča, in sicer likvidnostni mehanizem, poseg na trg, vključno z varovalkami, in pa tudi možnost cenovne kapice pri plinu. Ta del bo morala Evropska komisija nasloviti v svojem dokumentu.«
»Zelo veliko ukrepov pozdravljamo, menimo pa, da so preveč mehki, da niso dovolj. Predvsem je treba hitro in takoj ukrepati, potem pa imamo čas, da pripravimo strukturno reformo trga, ker so se temelji spremenili in enak sistem trgovanja ob drugačnih temeljih ni več mogoč.«
»Menimo, da na prostovoljni osnovi lahko naredimo zelo veliko. Slovenija to zelo dobro kaže pri zmanjševanju porabe plina, saj je že v prvem mesecu skoraj dosegla cilj 15-odstotnega prostovoljnega zmanjšanja, in enako želimo pri elektriki. Če to ne bo dovolj, si želimo dovolj jasnih podzakonskih oziroma zakonskih podlag, da to lahko storimo tudi z obveznim zmanjšanjem.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju